Windows 8 Kurulumu – Temiz Kurulum

Yazımıza başlamadan önce temiz kurulumdan bahsedelim. Temiz kurulum, daha önce hiçbir Windows veya benzeri bir işletim sistemi kurulmamış veya herhangi bir işletim sistemi kurulmuş ve daha sonra biçimlendirilmiş disklere yeni ve ilk kurulumu simgeler.

Freedos bilgisayarlara yapılan kurulumlar Temiz kurulumlardır. Bu yazımızda bütün seçenekleri ile temiz bir Windows 8 kurulumunu resimli olarak ele aldık. Umarım faydasını görürsünüz.

1- Bilgisayarınızı açın, DVD-Rom sürücünüzü çalıştırıp Windows8 DVD’nizi sürücüye takın, Flash bellek ile atacaksanız flashınızı USB 2.0 destekli bir porta yerleştirin ardından siyah ekranda kalan bilgisayarınızda CTRL + ALT + DELETE tuşlarına basın yada bilgisayarın kasasında yer alan Restart düğmesine basıp çekin ve bilgisayarınız yeniden başlasın.

2- Bilgisayarınızın (Leptop ise markası, Masaüstü ise Anakart markası) markasına göre Boot menü tuşunu bilmeniz gerekiyor. İleriki yazılarımızda detaylı bir anlatım gerçekleştirebiliriz fakat genel olarak F2, F11, F10 ve F9 tuşları Boot menüyü açar. Boot menüyü açıp DVD ile atıyorsak dvd sürücümüzü, Flash Bellek ile atıyorsak Flash belleğimizi seçiyoruz.

3- Windows Pencere simgesinin karşımıza çıkmasıyla biraz bekledikten sonra artık kuruluma geçebiliriz. Yüklenecek Dil, Klavye dilini Türkçe seçip İleri diyoruz.

windows8temizkurulum-01

4- Bir sonraki ekranda Şimdi yükle butonuna basıyoruz.

windows8temizkurulum-02

5- Bizdeki DVD bütün sürümleri içeren bir dvd olduğu için sistemlerin listesinden bir seçim yapmamız isteniyor. Bizde Windows 8.1 Pro’yu seçiyoruz. 64 Bit işletim sistemi kurulumu başlatmak için ileriyi tıklıyoruz.

windows8temizkurulum-03

6-  Sonraki pencerede lisans koşullarını kabul etmemiz gerekiyor. Ardından İleriyi tıklayın.

windows8temizkurulum-04

7- Özel seçeneğine tıklıyoruz. Yalnızca Windows’u Yükle seçeneğini seçiyoruz.

windows8temizkurulum-05

8- Kurulum ekranında Disk bölümü gelecek karşımıza burada diskimizi seçiyoruz ve alt kısımda Yeni’ye tıklıyoruz.

windows8-temizkurulum-08

9- Boyut kısmına Diski böleceksek miktarı yazalım. Ama Diski bölmeden ilerlemenizi tavsiye ederim. Sonuçta Windows yüklendikten sonra da diski bölebilirsiniz.

windows8-temizkurulum-09

10- Windows Diskinizin bir kısmını sisteme ayırır. Geri kalan kısmını seçiyoruz ve ileri diyoruz.

windows8-temizkurulum-10

11- Kurulum başlıyor, kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz.

windows8-temizkurulum-11

12- Yükleme tamamlandıktan sonra Yeniden Başlat bölümü ekrana geliyor. Şimdi yeniden başlata tıklayabilirsiniz yada 15 saniye içerisinde otomatik olarak yeniden başlayacaktır. Tebrikler Windows 8 kurulumunu neredeyse tamamladınız..

windows8-temizkurulum-12

13- Yeniden başlama sonrası alttaki resimdeki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda hiçbir şeye basmıyoruz. eğer herhangi bir tuşa basarsanız kuruluma en baştan başlamak zorunda kalacaksınız.

windows8-temizkurulum-13

14- Windows 8 Cihazınız hazırlanıyor mesajıyla bir süre bekliyoruz.

windows8-temizkurulum-14

15- Ürün anahtarı girmeniz isteyecek. eğer Orjinal bir yükleme gerçekleştiriyorsanız ürün anahtarınızı girebilirsiniz. Eğer kurduğunuz sistem orjinal değilse bu ekranda Atla butonuna tıklayın.

windows8-temizkurulum-15

16- Bir sonraki pencerede Kişileştir bölümü ile karşılaşacaksınız. Buradan bilgisayarınızın pencere rengini, bilgisayarınızın adını giriyorsunuz ve ileriye tıklıyorsunuz.

windows8-temizkurulum-16

17- İleriki pencerede Ayarlar bölümü gelecek karşınıza buradan Hızlı ayarları kullan seçeneğini seçmenizi öneririz.

windows8-temizkurulum-17

18- Bilgisayarınıza giriş yapmanızı isteyen bir ekranla karşılaşacaksınız. Eğer Microsoft hesabınız varsa bu hesaba E-posta ve Parola girip ileriyi seçin. Biz Microsoft Hesabı olmadan bilgisayarı açmak ile devam ediyoruz. Bu nedenle Yeni Hesap Oluştur seçeneğine tıklıyoruz.

windows8-temizkurulum-18

19- Açılan ekranda Microsoft Hesabı olmadan Oturum Aç’a tıklıyoruz.

windows8-temizkurulum-19

20- Sonraki ekranda Hesabınız kısmında Kullanıcı Adı girin ve Son’a tıklayın.

windows8-temizkurulum-20

21- Bir Süre Bekliyoruz..

windows8-temizkurulum-22 windows8-temizkurulum-21

22- Ve Mutlu son, Artık Windows 8 yüklü bir bilgisayara sahibiz.

windows8-temizkurulum-23

İşletim sistemi olarak 20+ resimde sizler için Temiz bir Windows 8 kurulumu hazırladık. Umarım faydasını görürsünüz. Bilgisayarınız ile alakalı yazılımsal sorunlarda sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın..

Check Also

Windows 8 ile Klasör Seçenekleri – Gizli Dosyaları Göster

Windows 8 ve Windows 8.1’de klasör seçeneklerinden Gizli dosya ve klasörleri nasıl gösterip nasıl gizleyeceğiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir