Windows 8 – Hard Disk Hatalarını Kontrol Edin ve Giderin

Windows Xp ile başlayan Check Disk olayı Windows’un modern işletim sistemlerinde de devam ediyor. bilgisayarınız yavaşladıysa mutlaka disklerinizi kontrol etmelisiniz. Bazen elektrik kesintisi gibi ani bilgisayar kapanması nedeniyle disklerinizde bozulma meydana gelebiliyor.

Bu bozuklukları gidermeniz HDD’nizin daha hızlı işlem yapmasına olanak sağlıyor. Düzenli aralıklarla yapacağınız disk kontrolü hem işletim sisteminizin ömrünü uzatacak hemde bilgisayar performansınızı arttıracaktır. Peki Windows 8 ve denk işletim sistemlerinde Disk Kontrolü Nasıl Yapılır ?

1- İlk olarak Başlat simgesine tıklayın ve açılan sayfada “cmd” yazın. Çıkan sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır deyin. Bu sizi komut sistemine götürecektir.

cmd-diskkontrolu

2- Açılan komut sistemine “chkdsk” yazın ve disklerinizin taranma işleminin bitmesini bekleyin.

cmd-diskkontrolu-02

3- Disklerinizin kontrol edilmesini bekleyin. Bu kontrol işlemi bir süre devam edecektir. İşlem bittikten sonra diskiniz kontrol edilmiş olacak.

cmd-diskkontrolu-03

Eğer sistem çalışırken komut sistemi bilgisayarınızın diskine kontrol edemezse yeniden başlarken tekrar yapılsın mı sorusu ile karşılaşırsınız buna “E” yazarak cevap verirseniz bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda disk kontrol sayfası açılacak ve burada tarama işleminde hatalar giderilecektir.

Check Also

Windows 8 ile Klasör Seçenekleri – Gizli Dosyaları Göster

Windows 8 ve Windows 8.1’de klasör seçeneklerinden Gizli dosya ve klasörleri nasıl gösterip nasıl gizleyeceğiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir