Windows 8 Ağ Çalışma Grubu Adı Nasıl Değiştirilir ?

Windows 8 işletim sistemini kullanan bir bilgisayarı daha önce oluşturduğunuz bir Çalışma grubuna nasıl dahil edeceğinizi yine farklı bir anlatımda sitemize ekleyeceğiz. Bu yazımızda ise Windows 8 işletim sisteminde Çalışma Grubu adını nasıl değiştireceğinizi aktaracağız. Çalışma grubu, bir veya birden fazla bilgisayarın ortak bir ağı kullanabilmesi için gerekli olan grubtur. Ortak bir ağa dahil edeceğiniz bilgisayarların çalışma grubu isimleri aynı olmak zorundadır.

Windows XP’den buyana varsayılan çalışma grubu ismi “WORKGROUP” olarak ayarlanmıştır. Siz kendinize has bir ağ oluşturacaksanız bu ismi düzenlemelisiniz. Yada var olan bir çalışma grubuna dahil olmak istiyorsanız o çalışma grubunun kimliğini bilgisayarınıza vermelisiniz.

1- İlk olarak masaüstünde bulunan Bilgisayar simgesine sağ tıklayın ve Özellikler deyin.
windows8-calismagrubudegistirme-01

2- Açılan sayfada Bilgisayar adı, etki alanı ve çalışma grubu ayarları bölümünün sağ tarafında bulunan Ayarları değiştir linkine tıklıyoruz.
windows8-calismagrubudegistirme-02

3- Sistem özellikleri penceresi açılacak. Burada Bu bilgisayarı yeniden adlandırmak veya etki alanını yada çalışma grubunu değiştirmek için değiştire tıklayın kısmının hemen sağ tarafında yer alan değiştir butonuna tıklıyoruz.
windows8-calismagrubudegistirme-03

4- Bilgisayar Adı / Etki alanı değişiklikleri penceresi açılacak. Buradan Çalışma Grubu bölümünün altında yer alan kısmı siliyoruz ve hangi çalışma grubunu oluşturacak yada katılacaksak onun ismini yazıyoruz. Ardından tamam diyoruz.

windows8-calismagrubudegistirme-04

Artık çalışma grubu ismini değiştirdik. Yukarıdaki anlatım ile Windows 8 yüklü bir bilgisayarı Windows XP yüklü bir bilgisayara bağlamak için kullanabilirsiniz.

Check Also

Windows 8 ile Klasör Seçenekleri – Gizli Dosyaları Göster

Windows 8 ve Windows 8.1’de klasör seçeneklerinden Gizli dosya ve klasörleri nasıl gösterip nasıl gizleyeceğiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir