Windows 7 Format Atma ve Kurulum

Sizler için resimli olarak Windows 8 kurulu bir bilgisayara Windows 7 kurulumu gerçekleştirdik. Bunun için Flash belleğe boot ettiğiniz bir Windows 7 yada DVD şeklinde bir Windows 7’yi bilgisayarınıza takın. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

1- İlk olarak Bilgisayarınız açılırken Boot menü ile başlatmalısınız. Eğer Dizüstü bir bilgisayara sahipseniz ve Boot menü tuşunu bilmiyorsanız Google’da bilgisayarınızın markası ile Boot menü tuşunu aratabilirsiniz. Masaüstü bir bilgisayara sahipseniz ve Boot menü tuşunu bilmiyorsanız bunun içinde Anakart markanızın ismini yazarak Google’da Boot menü tuşunu öğrenebilirsiniz. Boot menü tuşunu öğrendikten sonra bilgisayarınız yeniden başlarken bu tuşa birkaç kez basarsanız bilgisayarınızı hangi donanım ile başlatmak istediğinizi soran bir pencere ile karşılaşacaksınız.

Buradan DVD ile format atıyorsanız DVD-ROM’u, Flash Bellek ile Format Atıyorsanız Flash bellek sürücüsünü seçip ENTER tuşuna basarak ilerleyin.

2-  CD’den veya DVD’den önyükleme yapmak için bir tuşa basın ekranında klavyeden herhangi bir tuşa basıyoruz ve biraz bekliyoruz.

3- Dil seçim ekranı ile karşılaşacaksınız, buradan Türkçe dilini ve Klavye’de Türkçe olarak belirtilip İleri denilir.

4- Şimdi Yükle butonuna tıklıyoruz.

5-Bir Süre Bekliyoruz.

6-Kurulum materyali birden çok versiyon içeriyorsa buradan yüklemek istediğiniz versiyonu seçeceksiniz. x64 mimarisi 64 Bit, x86 mimarisi 32Bit işletim sistemini belirtmektedir. Buradan hangi mimariyi seçeceğiniz size kalmış. 4 GB ve üzeri ram kullanıyorsanız 64 Bit işletim sistemi yüklemenizi öneririz.

7-Lisans koşullarını kabul edip İleriye tıklıyoruz.

8-Özel gelişmiş seçeneğine tıklıyoruz.

9- Disk seçim ekranında yükleme yapacağımız Diski seçip Yeni’ye tıklıyoruz. Eğer önce bir işletim sistemi varsa yüklü burada 2 adet disk gözükecek. Birisi Sistem ayrılmış Belleği ve normal disk. Bunları tek tek Sil diyerek silip bu şekle getireceksiniz ve ardından Yeni’ye tıklıyacaksınız.

10- Belleği bölmeden devam etmek istiyorsanız Boyut miktarını değiştirmeyin ve Uygula’ya basın.

11- Şimdi artık Windowsu kurmaya geçebiliriz. Buradan Diskimizi seçip İleriye tıklıyoruz.

12- Windows Yüklenmesi başlayacak uzun bir süre bekliyoruz.

13- Windows’un yeniden başlatılması gerekiyor. Şimdi Yeniden başlat’a tıklıyoruz ve Bilgisayarımız yeniden başlıyor. Bilgisayar başlarken Boot menüye tekrar girmiyoruz.

14-Windows Başlatılıyor ekranı ile devam ediyoruz.

15- Kurulum kayıt Defteri ayarları güncelleştiriliyor ekranı ile beklemeye devam ediyoruz.

16- Kurulum hizmetleri başlatıyor.

17- Yükleme tamamlanıyor ekranı ile son rütuşlar yapılıyor biraz daha bekliyoruz.

18-Kurulum Bilgisayarınız Yeniden başlatıktan sonra Devam edecek Ekranından hemen sonra bilgisayarınız yeniden başlayacak. Bir süre bekliyoruz.

19- Format atma işlemi tamamlandı arkadaşlar artık bilgisayarı kişiselleştirmemiz gerekecek. Bu ekranda bir süre bekliyoruz.

20- Kullanıcı adı ve Bilgisayar adı birbirinden farklı olacak şekilde giriyoruz.

21- Bilgisayarınıza şifre koymak isterseniz parola yazın. İstemiyorsanız buraları boş bırakıp ileriyi tıklayın.

22- Bilgisayarınızın bir ürün anahtarı var ise buraya girebilirsiniz. Ürün anahtarınız yoksa Atla diyerek 30 günlük deneme versiyonuna geçersiniz. İleri diyoruz.

23- Önerilen ayarları kullan seçeneğini seçip Windowsun güncelleştirmeleri açabilirsiniz.

24- Bilgisayarınızın saat ve tarih ayarlarını yapmanız isteniyor ve bize sunulan saat ve tarih ayarları genelde doğru olduğu için ileriyi tıklayabilirsiniz. Bios Piliniz bitik ise saat ve tarih bilgileriniz yanlış olabilir.

25-Bilgisayarınızda Ethernet girişli bir ineternet yada Kablosuz internet var ise İnternet ayarları ekranından bilgisayarınızı internete bağlayabilirsiniz. Birçok bilgisayar ve donanımı otomatik tanıyan Windows 7 yinede azımsanmayacak kadar çok marka ve model bilgisayar ve parçalarını tanımayabilir. Bu nedenle bu ekranla karşılaşmanız bilgisayarınızın Driverlarının kurulduğunu anlamanızı sağlar.

26- Kurulum bitti kişisel ayarların uygulanmasını bekliyoruz.

27-Windows 7 Başarılı bir şekilde Bilgisayarımıza kurulmuştur.

Not: Bir takım Driverları internetten üretici destek sayfalarından indirerek bilgisayarınıza kurmanız gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir